Teknoloji

Türkiye, Azerbaycan’ın Sovyet yapımı SU-25 uçağını modernize ediyor

AzerbaycanBugün Milli Savunma Bakanlığı ile TUSAŞ’ın ortasında IDEF ’23’te imzalanan SU-25 Modernizasyon Projesi Sözleşme İmza Töreni’ne Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. Haluk Görgün, Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan Ferid Aliyev ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil katıldı.

İmza töreninde konuşan Görgün, anlaşma ile aviyonik modernizasyon faaliyetlerinin ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan hava araçlarına Türk menşeili Güdümlü Mühimmat Silah Sistemlerinin Entegrasyonunun gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

AnlaşmaGörgün, şirket ile yapılacak çalışmalarda Türk savunma sanayisinin yerli ve milli imkan ve kabiliyetlerinden azami ölçüde yararlanılacağını bildirdi. Gerçekleştirilecek proje, geçmişte temelleri atılan dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile güçlü kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirecektir.” söz konusu.

İki ülkenin devlet liderleri Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev ile Sovyetler Birliği döneminde satın alınan ve yıllardır Azerbaycan Hava Kuvvetleri envanterinde görev yapan SU-25 uçağının ömrü uzatılacak ve yeni özellikler eklenecek. Edinilen bilgiye göre, Azerbaycan’a bağlı SU-25 uçağına TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) entegre edildi.

SU-25 de kısa bir süre önce ilk kez KGK-83’ü ateşlemişti. Bu bire bir zamanda modernleşmeBununla Türkiye, Sovyet menşeli uçaklara NATO standartlarında milli bir mühimmat entegre etmiş oldu.

haber-suleymanpasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu