Sağlık

Alzheimer için geliştirilen ‘lecanemab’ ilacı onay aldı

Biyoteknoloji şirketleri Eisai ve Biogen, “lecanemab” adlı ilacın ilk sonuçlarının beyindeki gerilemeyi yavaşlattığını ortaya koydu. Denemelerden elde edilen bulgulara göre, plasebo verilen hastalara kıyasla lecanemab ile tedavi edilen hastalarda Alzheimer’ın ilerlemesi yüzde 27 oranında azaldı.

euronews.com’a göre; Geliştirilen ilacın denemeleri, dünya çapında Alzheimer hastalığının ilk aşamasına sahip yaklaşık 1.800 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma, zihinsel sağlıkta bozulma ve giyinme veya beslenme gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirme becerileri de dahil olmak üzere bir dizi kriter kullanarak hastaları takip etti.

Eisai şirketi, ilacın yıllık 26.500 dolar fiyatla piyasaya sürüleceğini açıkladı. Açıklamanın ardından Biogen hisseleri yüzde 3 artışla 279,40 dolara yükseldi.

Tedaviye onay almak için Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’daki yetkili kurumlara başvurular yapıldı. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) onayından sonra Avrupa ve Japonya’daki kurumların da ilaca onay vermesi bekleniyor.

İngiliz Alzheimer Araştırma Derneği de ilacı “çığır açan” bir gelişme olarak nitelendirdi.

ÇANTALARI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN GELİŞTİRİLMİŞTİR

Beyinde biriken bir protein tabakasının Alzheimer hastalığının tetikleyicisi olduğu düşünülüyor. Lecanemab, amiloid-beta plaklarının düğümlerini ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilmiştir.

Aile öyküsü ve diyabet gibi kronik durumların da etkili olduğu Alzheimer hastalığının şu anda bilinen bir tedavisi yoktur.

Biogen, uzun yıllardan sonra ilk kez geçen yıl Adulhelm adlı bir ilacı piyasaya sürdü, ancak yılda 56 bin dolara mal olan tedavinin maliyetinin yüksek olması ve ilacın işe yaradığına dair kanıtların zayıf olması nedeniyle sigorta şirketleri ilacını ya sınırlandırdı ya da durdurdu. ilaç için ödemeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu