Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Nisan vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 0,2 düşüşle 5.409,50 puandan güne başladı.

Nisan vadeli işlem endeksi sözleşmesi, açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,2 altında 5.409,50’de işlem gördü.

Dün 5.400-5.600 puan ortasında dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 1,5 altında 5.418,00 puandan kapattı. Akşam seansında endeks kontratı kayıplarını kısmen telafi ederek 5.429,50 puana yükseldi.

Analistler, bankacılık şubesine ilişkin kaygıların büyük ölçüde geride kaldığı ve para politikalarındaki şahin adımların yaklaştığı beklentisiyle küresel borsalarda olumlu bir seyir izlendiğini ve yurt içi piyasalarda olumsuz ayrışmanın gerçekleştiğini söyledi.

Analistler, yurt içinde dış ticaret istikrarı, yurt dışında Euro Bölgesi’nde enflasyon, ABD’de bireysel gelir ve giderler ile Michigan Üniversitesi güven endeksinin takip edileceğini, teknik olarak endeks sözleşmesinde 5.400 ve 5.350 seviyelerinin dayanak noktası olduğunu ve 5.500 ve 5.600 noktaları direnç konumunda. dikkat.

Öte yandan, kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi değerlendirme raporunu bu akşam piyasaların kapanışından sonra açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu