Ekonomi

Uzmanından araçlara bakım uyarısı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde 32 yıldır oto bakım servisi olarak çalışan Fevzi Demirkıran (50) araç sahiplerine kış ayları için ikazlarda bulundu. Demirkıran, havaların soğumasıyla birlikte, araçların olumsuz istikamette etkilenmemesi için motor, akü, antifiriz ve kalorifer üzere kışlık bakımların kesinlikle yapılması gerektiğini belirtti.

“Her türlü motorlu araca mutlaka kış bakımı yapılması gerekir” diyen Fevzi Demirkıran, “Bölgemizde yaz mevsimi uzun sürüyor lakin buna aldanmamak gerekir. Havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Bizler yaz mevsimi boyunca kışlık yiyeceklerimizi, yakacak, giyecek gereksinimlerimizi hazırladık. Nasıl kendi sıhhatimiz ve yaşayabilmemiz için hazırlıklar yapıyorsak, araçlarımızı da kışa hazırlamamız gerekmektedir. Bizler araç bakımlarını ekseriyetle son günlere bırakırız. Havalar birden soğur ve sıkışırız. Servis önlerinde yığılmalar yaşanır. Meğer kış mevsimi bakımları zati muhakkaktır. Nasıl insanların vaktinde bakım ve denetime muhtaçlığı varsa, araçlarımızın da bakıma gereksinimi vardır.” dedi.

Kışlık bakımların sonbahar aylarında başlaması gerektiğini vurgulayan Demirkıran, “Aslında kasım ayı itibariyle kışlık bakımların başlaması gerekirken, ne yazık ki bizler biraz ihmal ederek, araç bakımlarımızı erteliyoruz. Havalar her an soğuyabilir, ani hava değişimleri olabilir. Kendi bölgemizin dışında rastgele bir bölgede işimiz çıkabilir. Hasebiyle kışlık bakımlarımızı en kısa müddette yapmamız gerekmektedir. Araçlarımızın motor, şanzıman, yağ bakımı, rot balans bakımı, balata bakımları üzere rutin ve mecburî bakımlarının dışında kışın kesinlikle gerekli olan antifrizleri denetim ettirip, eksik yahut yoksa kesinlikle tamamlamamız gerekiyor. Antifriz kışın motor sıvısının donmasını pürüzler, soğuk havalarda araçların daha rahat çalışmasını sağlar. Soğuklara karşı kaloriferlerimizi kesinlikle denetim ettirmeliyiz. Sileceklere de bilhassa buzlanmaya karşı antifrizli cam suyu doldurmalıyız. Türkiye’de her geçen gün araç sayısı artıyor. Araçlara periyodik bakımlar yapılmadığı vakit çok büyük maddi hasarlara neden olabiliyor. Araçların ömrü kısalıyor. Bakımı yapılmayan araçlar, karayollarında her an aksiliklere neden olabilir.” diyerek ihtarlarda bulundu. – MANİSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu