Teknoloji

Türkiye’den tuhaf “Ekşi Sözlük” Açıklaması: eskisozluk.com kapatıldı ama eskisozluk1923.com açık, bilgiye erişim engellenmiş sayılamaz

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Sözleşmeye taraf olan ülkeler arasındadır. Bu ülkeler AİHM kararlarına uymayı taahhüt etmektedir ancak bu uygulamaları Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi denetlemektedir.

Üçüncü taraf kişi ve kuruluşlar 9.2 bildirimi Çağrılan bildirim yoluyla şikayette bulunabilir ve denetim talebinde bulunabilirler. Bu taleplerden birinde Türkiye’de internet sansürü gündeme getirildi.

Türkiye Ekşi Sözlük’e erişim sağlanabileceğini belirtti

MLSA ve Özgür Web Türkiye , Türkiye’nin muhalif siteleri susturmak için erişim engellemelerini kullandığını iddia etti. Uygulamada Ekşi Kelamlık ve OnlyFans gibi çeşitli gazete ve sitelere erişimi engellediği de dikkat çekildi. TürkiyeEkşi Kelamlık ile ilgili açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada Ekşi Sözlük’ün yasaklanma gerekçesi şöyle: 6 Şubat’taki depremler Etkinlik sırasında yapılan bazı paylaşımların “arama kurtarma faaliyetlerini ve yardım çalışmalarını olumsuz etkileyebileceği” gösterildi. Deprem sırasında” sayısız“Yanıltıcı bilgilerin paylaşıldığı, bu durumun toplumsal kaosa yol açabileceği, dolayısıyla erişim yasağının orantılı bir karar olduğunun altı çizildi.

Türkiye ayrıca eskisozluk.com sitesinde erişim sorunu yaşanmasına rağmen sitenin eskisozluk1923.com üzerinden yayına devam ettiğini ve erişim sorunu yaşanmadığını belirtti. Bu açıklamaya ek olarak “Ayrıca web sitesi App Store ve Play Store gibi platformlardan indirilen uygulamalar aracılığıyla da ulaşılabilir. Bu bağlamda yetkililer, sitenin erişime kapalı olmadığını ve bu nedenle uygulamada bilgiye erişim hakkının etkilendiğinin söylenemeyeceğini belirtmek isterler.” kelimeler kullanıldı. Türkiye bu nedenle Ekşi Sözlük’e uygulanan yasakların farklı olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu