Haber

Mehmet Şimşek iddiası: Erdoğan uyardı

Merkez Bankası’nın Ağustos 2023 itibarıyla 500 baz puana çıkardığı faiz artırımına geçtiğimiz hafta üçüncü faiz artışı da eklendi. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı.

Kurul mevcut eğilimini sürdürerek faiz oranını yüzde 35’e çıkardı. 500 baz puanlık faiz artışı piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti. Konsey, enflasyonla mücadele ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla nakit sıkılaştırma sürecini sürdürme kararı aldığını açıkladı.

Orta Doğu’da devam eden çatışmaların ve petrol fiyatlarındaki artış eğiliminin enflasyon üzerinde yarattığı yukarı yönlü riskler de dikkate alındı.

Bu gelişmelerin ardından ekonomist Barış Soydan’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Soydan, art arda yapılan faiz artışlarının sonucunun alınamaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’i uyardığını belirtti.

ERDOĞAN ŞİMŞEK’İ UYARIYOR

Soydan, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, üst üste yapılan faiz artışlarından somut sonuç alınamaması nedeniyle Mehmet Şimşek’e uyarıda bulunduğu çok konuşulan bir iddia.” güvenilir kaynaklar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu