Ekonomi

Fitch: Türkiye ekonomisinde belirsizlik sürüyor

Fitch, Cuma gecesi yayınlanan bir incelemede, “Para koşullarını (kaldırarak) kademeli olarak normalleştirmeye yönelik yaklaşım ve piyasayı bozan düzenleme göz önüne alındığında ve geçmiş politikaların siyasi olarak terk edilmesi göz önüne alındığında, yetkililer yatırımcı güvenini kalıcı olarak yeniden tesis etmek, makro-finansal istikrara yönelik riskleri azaltmak ve dış kırılganlıkları azaltmak için zor zamanlar yaşayabilir.” dedi.

Dünyada yer alan haberlere göre Fitch, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi çıkarlara ilişkin görüşlerinin ve Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler de dahil olmak üzere mevcut siyasi takvimin para ve maliye politikasında “belirleyici” sert bir değişikliğin kapsamını sınırlayabileceğini belirtti.

Fitch, Ankara’nın geçmişte para ve maliye politikasında aniden fikir değiştirmesi, para politikasını erken gevşetmesi ve merkez bankası yönetiminde sürekli değişiklikler yapması nedeniyle anonimliğin kalıcı olarak azaltılmasının zaman alacağına işaret etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu